Пинко
Готови ли сте да се запознаете с едно изключително съвършено куче?

Пинко е един от диамантите на приюта. Той се откроява още когато се приближи човек към неговата клетка. Скача най-радостно и високо, въпреки че всички в неговата клетка се радват да ни видят. Когато влезеш вътре, той мигом се изправя и започва да те прегръща с предните си лапи. Веднага провокира в човек позитивното му отношение.
След първоначалната си радост, Пинко без проблем дава да му бъде сложен повод и нагръдник. Върви спокойно, без да дърпа, като през цялото време се вслушва в знаците, които му се дават и по този начин много добре регулира темпото си спрямо човека, който го води.
С други кучета се разминава без проблем. Когато обаче е на близо до друго куче, той започва да се чувства напрегнат. Спокойното и ходещо равномерно куче, започва изведнъж да дърпа и се мъчи да се приближи до другото куче твърде бързо, без да се съобразява с него и неговите знаци. Това в повечето случаи кара отсрещното куче да се почувства несигурно или дори застрашено, което би могло да доведе до конфликтни ситуации. Поради тази си особеност Пинко има нужда да бъде научен как да влиза във взаимоотношения със себеподобни по-бавно и спокойно, така че да не предизвиква в отсрещната страна неприятна реакция. Това от една страна може да се постигне, чрез генералното му снижаване на стреса, след излизането си от приюта, а от друга, като му се дава достатъчно пространство между него и отсрещното куче. Това веднага означава, че първоначално Пинко не би следвало да бъде разхождан на места с много кучета, с които той да няма възможност да се справи. По-скоро първите разходки е добре да бъдат на места без кучета, за да има възможност да свикне той с човека си и евентуално към разходките да се присъедини друго куче, с което да има времето и пространството да се запознае подобаващо. По този начин спокойните и успешни запознанства ще се увеличават постепенно и той ще придобие с времето умението как да влиза в нови взаимоотношения, без да предизвиква отсрещна нежелана реакция.
Нещото, което ни кара да мислим, че Пинко може би е имал дом, преди да се озове в приюта, е че той се чувства абсолютно спокоен когато е на закрито. За разлика от кучетата, които никога не са попадали в закрито пространство, той много добре може да се успокоява и отпуска когато влезе вътре. Той е общителен, търси контакт и предпочита да е сгушен до някого. На нови хора реагира дружелюбно, като ги посреща с въртяща опашка и лек танц. Хората определено са много значими в неговия живот, като той не проявява никакви лоши чувства към никого. Прекаленото му желание за контакт, от една страна, искрено ни радва, тъй като много от кучетата в приюта не са имали много приятни преживявания, свързани с хората и са изградили не много добро отношение към тях, но от друга страна с това поведение трябва да се внимава. Ако бъде залят с твърде много внимание още в първите етапи на изграждане на връзката, в моментите, в които се наложи да остане сам вкъщи, има възможност той да се почувства неспособен да се справя сам със ситуацията. В такива моменти се проявяват поведения като късане на предмети от домакинството с цел успокояване, лаене / виене, също с цел успокояване или уриниране/дефекиране също с цел успокояване. Той активно може да е изправен пред ситуация, с която да няма способност да се справи без човек до себе си и за това ще трябва да търси решение за успокояване от собствения си - кучешки арсенал.
За да не се стига до такива ситуации, осиновителите на Пинко е добре да създават за него преживявания, които не са свързани директно с тях самите. Занимания като близане на ликимат, конг; търсене на храна в снъфълмат или просто гризане на сушена кожа върху леглото му, биха повишили неговото самочувствие и спокойствие дори и когато се намира на разстояние от тях. Колкото повече време прекарва той в собствени занимания, без да има насочено към него внимание от страна на неговите хора, толкова повече ще расте и неговата способност да се справя самостоятелно с емоциите си по един спокоен и уравновесен начин, без да му се налага да прибягва към собствения си - кучешки арсенал за справяне с “аварийни ситуации”.
Пинко обича да се вози в кола. Влиза без проблем, не реагира на стимули от околната среда и отново търси близост с човек, докато се вози. На нови и натоварени с шумове и движения обстановки той реагира спокойно и уверено, като не губи нито фокуса, нито способността си да се вслушва сигналите, подадени му от човек. Той е подходящ за спокойни приятелски пътешествия, семейни ваканции извън дома и семейства с деца, без значение от възрастта им.
Силни страни:
- Спокоен
- Добродушен
- Обича да се вози в кола
- Няма проблем с натоварена с шумове и движения среда
- Много добре и бързо учи
- Обича да е в присъствието на хора
- Няма проблем с деца
Слаби страни:
- Липса на спокоен подход в общуването с други кучета
- Склонност към прилепване към човек
Подходящ за:
- Живот извън града
- Живот в градска среда
- Къща с двор в покрайнините (но отглеждан вътре)
- Апартамент
- Семейство с деца, без значение от възрастта им
- Подходящ за пътешествия и ваканции със семейството извън дома.
Задължения на осиновителите:
- Работа с професионален треньор, използващ позитивни методи и отчитащ стреса, който е имал в живота си към момента;
- Ако бъдещите осиновители имат друго куче, задължително да го срещнат с него преди да вземат окончателното си решение;
- Да имат предвид във взаимоотношенията си, неговата склонност към прилепване към тях, за да се предотврати неговото неприятно усещане тогава, когато остане сам.
Профилът на Пинко е съставен от Ралица Миланова, сертифициран треньор, с дългогодишен опит в рехабилитацията и травма-информирания подход при работа с кучета. С подкрепата на Догс Тръст и съдействието на Столична Община.

Пинко знае, че ще намери най-добрите за него осиновители, а ние ще му помогнем с това!